Madratsites kasutatakse erinevaid vedrusüsteemide, pehmenduste ja vooderduste kombinatsioone, millest tuleneb mudelite erinevus nii hinnas kui kvaliteedis.
Igaühel on erinev kehaehitus, kuid lülisammas peab külili asendis olema sirge – et vereringe, lihased ning luustik saaks taastuda. Enne ostu sooritamist on tark järele mõelda, milline võiks Sinu uus madrats olla – pehmem või kõvem kui praegune, laiem, kitsam või pikem, sama tüüpi jne. Kas peab allergia- või seljaprobleeme arvesse võtma?

Pehmed madratsid võivad küll esmamuljena ja lühiajalisel kasutamisel väga mõnusad olla, ent enamjaolt sobivad igapäevasesse kasutusse jäigemad madratsid. Rusikareegel ütleb, et mida rohkem on madratsil ühe ruutmeetri kohta vedrusid, seda toetavam ja ergonoomilisem see on. Eelistada tasub seejuures  pakitud vedrudega madratseid e. pocket tüüpi vedrusüsteemi traditsioonilisele bonellvedrustusega madratsitele. Viimased sobivad pigem suvilasse, külalistetuppa vms, kus kasutamine ei ole igapäevane.

Alati tasub vedrumadratsile peale osta ka kattemadrats, mis pikendab oluliselt vedrumadratsi eluiga, hoiab selle puhtana ning annab märkimisväärset lisamugavust. Siiski peab meeles pidama, et kuigi kattemadratsiga on võimalik vedrumadratsi omadusi veidi mõjutada (näiteks lisada pehmust või jäikust), siis pikemal kasutamisel saavad määravaks ikkagi vedrumadratsi omadused.

Kaheinimesevoodisse madratsit ostes on võimalik osta üks lai madrats  või selle asemel hoopis kaks kitsast madratsit, mis panna vood raami sisse kõrvuti ja katta ühe suure kattemadratsiga. Kahe kitsama madratsi ostmisel on mitu olulist eelist:

  • Kui ühel madratsil olev inimene pöörab külge, pole see kõrvalolevale inimesele madratsi kaudu tunda, sest madratsite vedrustused on sõltumatud ja ühe liigutamine ei mõjuta teist.
  • Kui ühes voodis magavatel inimestel on suur kehakaalu erinevus, on võimalik valida erineva jäikusega madratsid, kergemale pehmem ja raskemale jäigem.
  • Kahe kitsama madratsi transport ja käitlemine on oluliselt lihtsam kui ühe suure madratsi puhul. Suur kaheinimese madrats on nii suur, et ühe inimesega madratsit tõsta, ümber pöörata, kloppida jne. on peaaegu et võimatu. Kahe väikese puhul on see oluliselt lihtsam ja mugavam.
  • Lihtsam on voodit korrastada kahe väiksema madratsi puhul kui ühe suure puhul.

Kahe väiksema madratsi kasutamise miinuseks on kokkuvõttes veidi kõrgem hind. Tihti arvatakse ekslikult, et kahe kõrvutiasetseva madratsi puhul tekib madratsitele oluline vahe ning see on häiriv, kuid see pole nii – madratsid on voodiraamis nii tihedalt kokku surutud, et madratsite vahekohta pole tunda.

Lisaks madratsi valmistamisel kasutatud materjalidele, mõjutab madratsi kvaliteeti ka selle vanus. Madratsit on soovitatav vahetada keskmiselt 6-7 aasta järel. Madratsit tasub paar korda aastas ka pöörata, et vältida tugevaid vajumisi ühes kohas.